خلقت انسان

تعارض نظريه تکامل با قرآن

آيا داروينيسم (تکامل تدريجي) با متن مقدس قرآن در تعارض است؟ اگر اين گونه است اين تعارض چگونه رفع مي شود؟

... به ادامه مطلب مراجعه شود


نظريه تكامل (Evolution) رويكردهاي گوناگوني را در ميان زيست شناسان (Biologists)، فيلسوفان علم (Philosophers of Scicnce) و عالمان ديني (Religious sclolars) برانگيخته است. اين نظريه از بدو پيدايش تاكنون مراحل متعددي را پشت سر گذاشته و همواره مورد نقد و اصلاحاتي واقع شده كه اهم آنها عبارتند از:
(1) لاماركيسم، (2) نيولاماركيسم، (3) داروينيسم، (4) نيوداروينيسم، (5) موتاسيونيسم.

افراد ناقص ‏الخلقه

اين که موجودات ناقص مخلوق موجود کامل اند آيا موجود ناقص حتما برای نقص خود بايد علتی داشته باشد که آن علت موجود کامل يعنی خدا باشد؟ چرا نقص نشانه نياز است؟ فرض من اين بود که موجودی برتر ممکن است وجود داشته باشد که بخواهد ما را عذاب کند و شما خواهيد گفت که اگر چنين موجودی وجود داشته باشد نقص دارد. چرا نقص دارد؟ خواهيد گفت چون عملش نشان دهنده نياز است. چرا؟ و بعد خواهيد گفت مخلوق است چون نياز دارد چرا هر نيازمندی يا ناقصی مخلوق است؟ نمی شود موجود ناقص از اول همين جور بوده باشد معيار ما برای ناقص يا کامل بودن موجود يا نياز او با اين عقل محدود چيست؟

ناقص بودن يعني در وجود محتاج غير است ووجود مال خود او نيست ما در وجود خودمان ملاحظه مي کنيم که خودمان هيچ کاره ايم کسي ما را ايجاد نموده وتدبير امور ما بدست اوست .ما نبوديم بود شديم وبعد از مدتي از دنيا مي رويم اگر وجود مال خود مابود هميشه مي مانديم.
يک. کامل مطلق بودن» واجب‏الوجود، از خود مفهوم «واجب‏الوجود» استفاده مى‏شود. توضيح آنكه: واجب‏الوجود بايد كمال مطلق باشد؛ چرا كه اگر ناقص باشد، معنايش اين خواهد بود كه نسبت به يك كمال يا كمالاتى، حالت امكانى دارد. به بيان ديگر، ذات او، فاقد يك صفت كمالى است. آن گاه بايد گفت: ذات واجب‏الوجود، واجد يك سرى كمالات و فاقد بعضى از كمالات ديگر است.

نظريه داروين

تضاد نظريه داروين را با خلقت انسان اينکه در قرآن گفته شده انسان در بهشت آفريده شده اما نظريه داروين گفته سير تکاملي انسان در زمين است توضيح دهيد.

آنچه از ظاهر آيات و روايات استفاده مي شود اين است كه خلقت انسان مستقيما از خاك بوده است وهيچ ربطي به موجودات قبل از خود ندارد و از موجودات قبل از خود پديد نيامده است. در حالي كه فرضيه داروين با اَشكال مختلفي كه تقرير شده است مدعي است كه همه موجودات زنده در يك روند تكاملي از موجودات قبل از خود منعشب شده اند. مثلا مدعی هستند که جدّ انسان و شانپانزه يك نوع حيوان بوده كه در دو شرايط متفاوت به دو صورت تكامل يافته است.
فرضيه تكاملِ انواع ، به طور كلّي فاقد خصوصيّات يك نظريه تجربي است. چون يك نظريه علمي – تجربی بايد دارای خاصیت آزمايش پذيری ، پيش بيني كنندگی و ابطال پذيری باشد.

آفرينش حوا(ع)

چرا خداوند آدم و حوا رو آفريد و مرد را از جنس آدم قرار داد ولي زن را از جنس آدم نيافريده است؟

بر خلاف آنچه كه در بعضى از كتب مذاهب و اديان و معتقدند كه، زن از مايه‏اى پست‏تر از مايه مرد آفريده شده و يا اين كه به زن، جنبه طُفيلى داده است به اين كه زن مقدمه وجود مرد بوده و براى مرد آفريده شده است به همين جهت حضرت حوا، همسر آدم از باقيمانده گِل آدم خلق شده است، قرآن كريم با كمال صراحت در آيات متعددى مى‏فرمايد كه زنان را از همان جنس مردان و از سرشت مردان آفريده‏ايم، و هر دو از يك گوهرند و براى يكديگر آفريده شده‏اند «هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَ‏» « زنان زينت و پوشش شما هستند و شما نيز زينت و پوشش آنها ‏(بقره، 187)
توضيح آن كه: آياتى كه مبدأ پيدايش انسانها را مطرح كرده

خلقت حضرت حوا(ع)

در قرآن آمده است که اي مردم ما شما را از نفس واحده(يک تن ) آفريديم و براي او( آن يک تن حضرت آدم) جفتي(حوا) از خود او آفريديم. لطفا چگونگي آن را توضيح دهيد.


1ـ در بعضی اخبار آمده که حوّا از پهلو یا دنده ی آدم خلق شده ؛ برخی نیز با استناد به آیه نخست سوره نساء خواسته اند این گونه اخبار را تأیید نمایند. امّا حقیقت این است که از آیه یکم سوره نساء نمی توان به صراحت استفاده نمود

 


ارسال یک نظر جدید

نام شما
ایمیل (منتشر نخواهد شد)
آدرس وبسایت
کد امنیتی